skip to Main Content
Soru Neredeyse Cevap Oraya Verilir

Soru Neredeyse Cevap Oraya Verilir

Soru Neredeyse Cevap Oraya Verilir…

Hayatta istediğimiz şey her ne ise bunu elde etmenin tek yolu tepki değil, yanıt vermektir. Çünkü tepki, içinde bulunduğumuz koşullara düşünmeden, tamamen dürtülerimize ve duygularımıza dayanarak verdiğimiz karşılıktır ve bizi hiçbir yere götürmez. Yanıt ise bilinç seviyesinde derin bir analize ve sebep-sonuç ilişkisine dayanarak verdiğimiz karşılıktır ve bizi istediğimiz yere taşır.

Tepki vermek aynı zamanda “sorumluluk taşımadığımızın” da göstergesidir. Örneğin, bulunduğu yerden ve çalışma koşullarından memnun olmayan birisi tepkisini “şikâyet ederek, başkalarını suçlayarak veya işi ve ilişkileri sabote ederek” ortaya koyar. Bu durumu değiştirmek için herhangi bir aksiyon almadığı için de geçen zamanda hiçbir şey değişmez. Bunun doğal bir sonucu olarak da günün sonunda nerede olacağına kendisi değil, koşullar karar verir.

Eğer tepki yerine yanıt vermeyi seçmiş olsaydık artık sorunlara değil, çözüme odaklanırdık ve bizi olmak istediğimiz yere taşıyacak anlayışı ve alışkanlıkları kazanmaya çalışırdık. Günün sonunda da nerede olacağımız konusunda “ortaya koyduğumuz çaba, taşıdığımız sorumluluk ve risk” belirleyici olurdu.  

Takdir edersiniz ki yanıt sadece soruya verilir. Buna göre bizim de kendimize, “işlerin bu noktaya nasıl geldiğini, bizim bundaki payımızın ne olduğunu ve bu durumu nasıl değiştirebileceğimizi” sormamız gerekiyor. Göreceksiniz, almaya açık ve hazır oluşunuza göre yanıtlar da birer birer karşınıza çıkmaya başlayacak ve hayatınızın kontrolünü elinize aldığınızı hissedeceksiniz.

Siz de hem kendinizi hem de etki alanınızdakileri bu bilinç seviyesine taşıyarak “hayatınızın direksiyonuna” nasıl geçebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Nöro Liderlik ve Koçluk (Neuro Leadership & Coaching) eğitimime katılabilir ve Nöro Satış “Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü” kitabımı okuyabilirsiniz.

Eğitim: https://www.mertaydiner.com/noro-liderlik-ve-noro-kocluk-neuro-leadership-neuro-coaching
Kitap: https://www.ceresdukkan.com/noro-satis 

Mert Aydıner
Varlık ve İş Koçu, Konuşmacı ve Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar

FANUC Robotics Türkiye

Kendi konusunda dünyadaki lider firmalardan biri olmak bizi her anlamda mükemmelliğe teşvik ediyor. Gerek sunduğumuz ürün ve hizmetler anlamında, gerekse müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiler anlamında. Bu prensiple hareket ederek sektördeki pozitif algımızı güçlendirecek ve bunu ekonomik olarak kazanca dönüştürecek bir eğitim yatırımına gittik. Bu süreçte Academy Neuro çözüm ortağımız oldu. Mert AYDINER ile özellikle Satış, Müzakere ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çalışmalar yaptık. Yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunu bize hep kanıtlayan Academy Neuro ya teşekkür ediyoruz. Sadettin DALGIÇ / FANUC Robotics Türkiye Servis Müdürü

TEKKART Bilişim

Tekkart ailesi olarak Global bir sadakat kartı projesini hayata geçirdik. Binlerce üyeden oluşan saha ekiplerimizin doğru şekilde yönetilebilmesi adına Academy Neuro (Mert AYDINER) ile çalışmaya karar verdik. Kendileriyle hedeflerimize ulaşabilmek için Lider Ekiplerin tesisi, eğitilmesi ve saha ile iletişiminin güçlendirilmesi hususlarında değerli çalışmalar yaptık. “Pazarlama, satış, müzakere, liderlik ve iletişim” konularında aldığımız eğitimlerin ve koçlukların bilimsel temelde (nöro-bilim) işlenmesi de bilgilerin tarafımızca güvenle kullanılmasını teşvik etti. Bu çalışmaların artı sonuçlarını hem çıplak gözle hem de rakamlarla ortaya koymamızı sağlayan Mert AYDINER’e emekleri için teşekkür ediyoruz. Kubilay ÇİL / TEKKART Türkiye Genel Müdürü

LELY Agriculture Center

Global bir şirket olarak Türkiye pazarında güçlenmek ve sarsılmaz bir konumda olmak üzere eğitim yatırımlarına çok önem veriyoruz. Özellikle bayilerimizin kurumsal anlayışımızı ve iş yapış şeklimizi müşterilerimize yansıtması bizim için çok önemli. Ekibimizi bu yönde geliştirmek adına Academy Neuro ile bir işbirliği yaptık. Kurucuları Mert AYDINER ile özellikle Satış, Pazarlama, Müzakere ve Sunum becerileri üzerine bir seri eğitim gerçekleştirdik. Bu yatırımın sonuçlarını çıplak gözle bile görüyor olmak bizleri çok memnun etti. Kendilerine katkıları için çok teşekkür ederiz. Mehmet ERDOĞDU / LELY Türkiye, Ülke Satış Direktörü

ERA Gayrimenkul Türkiye

Gayrimenkul sektöründe oldukça zorlayıcı rekabet koşullarında mücadele ediyoruz. Bu nedenle sürekli olarak satışlarımızı arttıracak yeni yöntemlerin arayışı içindeyiz. Bu konuda Academy Neuro (Mert AYDINER) çalışarak hem elimizi güçlendiren yeni bilgiler ve pratikler kazandık hem de müşterilerimizle sürekliliği olan ilişkiler kurmayı başardık. Şirketimizin pazardaki algısına da olumlu yönde katkıda bulunan Mert AYDINER e teşekkür ediyoruz. Özhan ATALAY / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

ZWILLING J.A. Henckels Türkiye

Zwilling J.A. Henckels yönetim ekibi olarak Mert AYDINER ile Liderlik ve İletişim konularında çalışma fırsatımız oldu. Şirket içinde bütünlüğü ve uyumu ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çalışmaydı. Bu yatırımın amacına ulaştığını ve etkisinin kısa sürede iş sonuçlarına yansıdığını gördük. Nöro-psikoloji temelinde kazandığımız pratiklerin özellikle pazarlama ve satış fonksiyonlarının da işlerliğini arttırdığına şahit olduk. Paylaştıkları kıymetli bilgiler ve yaşattıkları bu özel deneyimden dolayı Academy Neuro ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Back To Top