skip to Main Content
Sinergoloji – İş Hayatında İletişim Sanatı

Sinergoloji – İş Hayatında İletişim Sanatı

Sinergoloji – İş Hayatında İletişim Sanatı

Bir ilişkide en önemli şey “söylenmeyenleri duymaktır”.

Çünkü hepimiz hem fiziksel hem de sosyal anlamda varlığımızı sürdürme içgüdüsü ile hareket ederiz. Bu da bizi gerçek duygu ve düşüncelerimizi olduğu gibi değil de bulunduğumuz çevrede kabul görecek şekilde “uyumlanmış veya dönüştürülmüş” şekliyle ifade etmeye zorlar.

İşte tam bu noktada insan doğasındaki en büyük çelişkilerden birini yaşamaya başlarız. Bir yandan “doğru anlaşılamadığımızdan yakınırken” diğer yandan da sözlerimizin çevremizde “varlığımızın sorgulanmasına” sebep olacağı korkusuyla “gerçek duygu ve düşüncelerimizi saklama ve hatta saptırma” çabası içine gireriz. Yaydığımız bu parazit yüklü sinyaller diğerlerinin de kafasının karışmasına ve doğal olarak bizden uzaklaşmasına neden olur.

Bununla birlikte, eğer yaşadığımız anın ve duyguların farkında olursak daha bir şey söylemeden ve harekete geçmeden önce nasıl davranacağımız konusunda “tercih yapma ayrıcalığına” sahip olabiliriz. Ancak bizi harekete geçiren duyguları nelerin tetiklediğini anlayamıyorsak davranışlarınızı kontrol etmemiz de mümkün olmaz ve seçme hakkımız olduğunu anlayamadan duygularımızın pençesinde tepkisel bir hayat sürmeye devam ederiz.

Bu duygu durumlarını tanımlayabilmek ve ilişkileri yönetebilmek için “tarafsız bir gözle” bakabilme, odaklanabilme, sinyalleri eşzamanlı alabilme ve doğru okuyabilme becerisi göstermemiz gerekiyor.

Bu araçları kullanarak nelere yanıt bulabilirsiniz?

 • Müzakerede karşı tarafın gündemini kovalamak yerine, maskelerin arkasındaki gerçek niyeti anlayarak sürece nasıl yön verebilirsiniz?
 • İş görüşmeleri sırasında adayların “sözleri ve davranışları” arasındaki uyumu ve/veya çelişkileri nasıl yakalayabilirsiniz?
 • Yaşanan çatışmaların “kök sebeplerini” bulmak üzere çalışanlarınıza koçluk/mentorluk yaparken onların gerçek duygularını ve düşüncelerini nasıl anlayabilirsiniz?
 • Müşterileriniz sizden ne istiyor? Onları doğru anladığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Sunduğunuz şeyle gerçekten ilgileniyorlar mı yoksa gerçekçi olmayan nedenlerle sizi oyalıyorlar mı?Siz de bu ayrıcalığa sahip olmak ve insanları çıplak gözle okuyabilmek ister misiniz?

İş hayatında profesyonel bir İMAJ yaratmak için;

 • Kurumu yansıtan ortak bir iletişim tarzı sergileyebilme,
 • Daha ilk temasta güven telkin edebilme,
 • Açık ve ulaşılabilir konumda olabilme,
 • Diğerinin ilgisini ve sempatisini kazanabilme,
 • Ayaküstü kısa süreli sohbet edebilme,
 • Derinliği ve amacı olan sorular sorabilme,
 • Anda kalarak ve aktif olarak dinleyebilme,
 • Endişe ve öfke taşımadan düşünceleri dile getirebilme becerisi gösterilmesi gerekiyor…

Siz de bu çalışmanın sonunda, herkesin içinde olduğu tek bir konfor alanı yaratmak, ortak bir vizyon oluşturmak ve hedefleriniz önündeki engelleri aşabilmek için çok önemli bir adım atmış olacaksınız…

Programda Neler Göreceksiniz?

 • Beynimizde karar alma süreci nasıl işliyor? Bizi insanlara yaklaşma/uzaklaşma noktasında harekete geçiren güdüler nelerdir?
 • İnsanlarla uyumunuzu arttıracak, size duydukları sempati ve güven duygusu ile birlikte değerli paylaşımlarda bulunmasını sağlayacak davranış kalıpları nelerdir?
 • Profesyonel hayatta iş ağınızı şekillendirirken ilişkiye doğru adımla başlamanızı sağlayacak etkili “karşılama, ağırlama ve uğurlama” şekilleri nelerdir?
 • Kişileri açık olmaya, diğerine güven duymaya ve onunla empati kurmaya teşvik eden bir iletişim modelinin sacayaklarını hangi unsurlar oluşturur?
 • İlgili olduğunuzu göstermek, aktif dinleme yapabilmek ve karşınızdakini geribildirim almaya hazırlamak için sözlü ve sözsüz ifadeleri nasıl kullanmalısınız?
 • Empatik ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyebilmek için 7 evrensel duyguyu (mutluluk, üzüntü, kızgınlık, şaşkınlık, korku, küçümseme ve iğrenme) yüz ifadelerinde nasıl yakalayabilirsiniz?
 • İstenilen davranışı dilediğiniz yer ve zamanda ortaya çıkartmak ve bir kurum kültürü oluşturmak için “Uyum > İstek > Hareket > Tatmin > Tekrar” modelinden nasıl yararlanabilirsiniz?
 • “İlgi çeken ve uzun süre hatırlanabilen” biri olmak için sunumunuz boyunca kullanmanız gereken yazılı, sözlü ve sözsüz araçlar nelerdir?
 • 5 iletişim kanalı (beden dili, mikro ifadeler, ses, kelimeler ve tarzınız) bir bütünlük ve uyum içinde nasıl çalışır? Buradaki bir tutarsızlık/uyumsuzluk diğeriyle olan ilişkinizi nasıl etkiler?
 • Duygu ve düşüncelerinizi olumsuz iç sesleri dizginleyerek, kaygı duymadan ve öfkelenmeden “yazım dilinize” nasıl yansıtırsınız? Mesajınızdaki bütünlüğü nasıl korursunuz?
 • Bizi her ortamda “BAŞARILI” veya “BAŞARISIZ” olarak tanımlayacak sözlü ve sözsüz iletişim araçları nelerdir?

En Değerli İş Yatırımınız…

Rekabetin çok sert yaşandığı iş dünyasında sizi rakiplerinizden ayıracak “ÇOK DEĞERLİ BİR YATIRIM” yapıyorsunuz.  Sinergoloji – İş Hayatında İletişim eğitiminde kazandığınız “ÖZGÜVEN ve BECERİLER” profesyonel iş hayatında başarıya ulaşmak için en önemli araçlarınız olacak…

Program Süresi: Kurum bazında belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar

FANUC Robotics Türkiye

Kendi konusunda dünyadaki lider firmalardan biri olmak bizi her anlamda mükemmelliğe teşvik ediyor. Gerek sunduğumuz ürün ve hizmetler anlamında, gerekse müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiler anlamında. Bu prensiple hareket ederek sektördeki pozitif algımızı güçlendirecek ve bunu ekonomik olarak kazanca dönüştürecek bir eğitim yatırımına gittik. Bu süreçte Academy Neuro çözüm ortağımız oldu. Mert AYDINER ile özellikle Satış, Müzakere ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çalışmalar yaptık. Yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunu bize hep kanıtlayan Academy Neuro ya teşekkür ediyoruz. Sadettin DALGIÇ / FANUC Robotics Türkiye Servis Müdürü

TEKKART Bilişim

Tekkart ailesi olarak Global bir sadakat kartı projesini hayata geçirdik. Binlerce üyeden oluşan saha ekiplerimizin doğru şekilde yönetilebilmesi adına Academy Neuro (Mert AYDINER) ile çalışmaya karar verdik. Kendileriyle hedeflerimize ulaşabilmek için Lider Ekiplerin tesisi, eğitilmesi ve saha ile iletişiminin güçlendirilmesi hususlarında değerli çalışmalar yaptık. “Pazarlama, satış, müzakere, liderlik ve iletişim” konularında aldığımız eğitimlerin ve koçlukların bilimsel temelde (nöro-bilim) işlenmesi de bilgilerin tarafımızca güvenle kullanılmasını teşvik etti. Bu çalışmaların artı sonuçlarını hem çıplak gözle hem de rakamlarla ortaya koymamızı sağlayan Mert AYDINER’e emekleri için teşekkür ediyoruz. Kubilay ÇİL / TEKKART Türkiye Genel Müdürü

LELY Agriculture Center

Global bir şirket olarak Türkiye pazarında güçlenmek ve sarsılmaz bir konumda olmak üzere eğitim yatırımlarına çok önem veriyoruz. Özellikle bayilerimizin kurumsal anlayışımızı ve iş yapış şeklimizi müşterilerimize yansıtması bizim için çok önemli. Ekibimizi bu yönde geliştirmek adına Academy Neuro ile bir işbirliği yaptık. Kurucuları Mert AYDINER ile özellikle Satış, Pazarlama, Müzakere ve Sunum becerileri üzerine bir seri eğitim gerçekleştirdik. Bu yatırımın sonuçlarını çıplak gözle bile görüyor olmak bizleri çok memnun etti. Kendilerine katkıları için çok teşekkür ederiz. Mehmet ERDOĞDU / LELY Türkiye, Ülke Satış Direktörü

ERA Gayrimenkul Türkiye

Gayrimenkul sektöründe oldukça zorlayıcı rekabet koşullarında mücadele ediyoruz. Bu nedenle sürekli olarak satışlarımızı arttıracak yeni yöntemlerin arayışı içindeyiz. Bu konuda Academy Neuro (Mert AYDINER) çalışarak hem elimizi güçlendiren yeni bilgiler ve pratikler kazandık hem de müşterilerimizle sürekliliği olan ilişkiler kurmayı başardık. Şirketimizin pazardaki algısına da olumlu yönde katkıda bulunan Mert AYDINER e teşekkür ediyoruz. Özhan ATALAY / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

ZWILLING J.A. Henckels Türkiye

Zwilling J.A. Henckels yönetim ekibi olarak Mert AYDINER ile Liderlik ve İletişim konularında çalışma fırsatımız oldu. Şirket içinde bütünlüğü ve uyumu ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çalışmaydı. Bu yatırımın amacına ulaştığını ve etkisinin kısa sürede iş sonuçlarına yansıdığını gördük. Nöro-psikoloji temelinde kazandığımız pratiklerin özellikle pazarlama ve satış fonksiyonlarının da işlerliğini arttırdığına şahit olduk. Paylaştıkları kıymetli bilgiler ve yaşattıkları bu özel deneyimden dolayı Academy Neuro ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Back To Top