Sinergoloji – İş Hayatında Güvenli İletişim Eğitimi

SİNERGOLOJİ – İş Hayatında Güvenli İletişim Eğitimi

Bir ilişkide en önemli şey “söylenmeyenleri duymaktır”.

Çünkü hepimiz hem fiziksel hem de sosyal anlamda varlığımızı sürdürme içgüdüsü ile hareket ederiz. Bu da bizi gerçek duygu ve düşüncelerimizi olduğu gibi değil de bulunduğumuz çevrede kabul görecek şekilde “uyumlanmış veya dönüştürülmüş” şekliyle ifade etmeye zorlar.

İşte tam bu noktada insan doğasındaki en büyük çelişkilerden birini yaşamaya başlarız. Bir yandan “doğru anlaşılamadığımızdan yakınırken” diğer yandan da sözlerimizin çevremizde “varlığımızın sorgulanmasına” sebep olacağı korkusuyla “gerçek duygu ve düşüncelerimizi saklama ve hatta saptırma” çabası içine gireriz. Yaydığımız bu parazit yüklü sinyaller diğerlerinin de kafasının karışmasına ve doğal olarak bizden uzaklaşmasına neden olur.

Bununla birlikte, eğer yaşadığımız anın ve duyguların farkında olursak daha bir şey söylemeden ve harekete geçmeden önce nasıl davranacağımız konusunda “tercih yapma ayrıcalığına” sahip olabiliriz. Ancak bizi harekete geçiren duyguları nelerin tetiklediğini anlayamıyorsak davranışlarınızı kontrol etmemiz de mümkün olmaz ve seçme hakkımız olduğunu anlayamadan duygularımızın pençesinde tepkisel bir hayat sürmeye devam ederiz.

Bu duygu durumlarını tanımlayabilmek ve ilişkileri güvenle yönetebilmek için “tarafsız bir gözle” bakabilme, odaklanabilme, sinyalleri eşzamanlı alabilme ve bağlam dahilinde doğru okuyabilme becerisi göstermemiz gerekiyor.

Siz de kurum olarak yöneticilerinizde ve çalışanlarınızda arzulanan bu davranış değişikliğini görmek ve bunu bir kurum kültürü haline getirmek istiyorsanız “Sinergoloji – İş Hayatında İletişim Eğitimi” programımız için bizi arayabilirsiniz.

“Sinergoloji – İş Hayatında İletişim Sanatı” konusunda hazırladığım bu videoyu yararlı bulduysanız siz de kendi bağlantılarınızla paylaşabilirsiniz.

İlginiz ve güveniniz için teşekkür ederim.

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

    Bir Cevap Yazın