Önce Onlar Konuşsun

Altın Kural: Önce Onlar Konuşsun..!

İnsanların gözünde çekiciliğimizi korumak istiyorsak bu ilişkide onlara aradıkları şeyi vermeliyiz, yani problemlerini çözmeliyiz. Bunun için de merkeze kendimizi değil, onları koymalıyız. Sorularla ne istediklerini anlamaya ve bunu yapmalarına yardımcı olmaya çalışmalıyız.
..
Problem çözme konusu hayatın her alanında karşımıza çıkıyor, iletişim konusunda da böyle. Örneğin dört arkadaş sohbet ediyoruz diyelim, biz dün akşam yaptığımız yemekten gururla bahsettiğimizde eğer yemek yapmak diğer üç kişinin derdi değilse bu konu onların ilgisini hiç çekmeyecektir. Çünkü biz onlar için şu dakikada bir probleme çözüm getirmedik. Bu problemi birlikte yaşadıkları kişi ya da yardımcıları onlar adına zaten çözmüş durumda.
..
Bizim yapmamız gereken şey ise doğrudan yaptıklarımızdan bahsetmek yerine, onlara “Gününüz nasıl geçti? Bugün sizi en çok şaşırtan/düşündüren/etkileyen şey ne oldu? İş dışında iyi vakit geçirmek için neler yapıyorsunuz? Akşamları isteyip de yapamadığınız neler var?” gibi sorular sormak olmalı.
..
Ancak böylelikle dikkatlerini çekebilir, tanınma ve onaylanma ihtiyaçlarını karşılayabilir ve konuyu buradan ilerleterek derinleştirebiliriz. Aksi halde kimse bizi dinlemeye değer bulmaz. Çünkü onları dinlemeye değer bulmadığımızı baştan sazı biz ele alarak, yani kendi gündemimize onları da ortak etmeye kalkarak zaten göstermiş olduk. Kazandır ki kazan modelini işletememiş olduk.
..
Her diyalogda altın kuralı hep hatırlayalım; ÖNCE ONLAR KONUŞSUN! Çünkü insanları konuşarak değil, konuşturarak kendimize çekebiliriz.

Mert AYDINER
Liderlik ve Başarı Koçu

    Bir Cevap Yazın