Nöro Satış – Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü Nedir?

Nöro Satış – Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü Nedir?

Sizin iş anlayışınız ve iş yapış şekliniz hangi tanıma dayanıyor?

Size şimdi “satış ve satıcıyla” ilgili iki farklı tanım yapacağım. Hangisinin ideal tanım olduğuna lütfen siz karar verin.

Şöyle düşünün, bir tarafta satışı “kendi çıkarları doğrultusunda müşteriyi ikna etmek ve onu istemediği yönde bir karar almaya zorlamak” olarak gören bir anlayış olsun. Bu anlayışa sahip bir satıcının nasıl davranmasını beklersiniz? Tabi ki sürekli konuşacak, kontrolü hep elinde tutmaya çalışacak, işin zora girdiğini hissettiği anda da müşterisi üzerinde baskı kuracak, onu tehdit edecek, manipülasyona ve hatta yalana dahi başvurabilecek.. Tanıdık geliyor değil mi?

Diğer tarafta da “müşterisinin ne istediğini anlamaya ve buna yapmasına yardımcı olmaya çalışan” bir anlayışı ele alalım. Bu anlayışa göre, satıcı artık müşterisini ikna etmeye çalışmak yerine, onun çıkarlarına hizmet etmenin yollarını aramaya başlayacak. Çözüm ve seçenek üretmeye çalışacak. Algı filtrelerini etraftaki kaynakları ve fırsatları görmek üzere yeniden programlayacak. Elindeki bilgiyi, deneyimi ve bağlantıları müşterisinin çıkarları için kullanacak. Yani dip çizgi olarak, müşterisinin gözünde kendisini onu hedeflerine taşıyacak bir araç, bir kaynak olarak konumlandıracak. Hangi satış ve satıcı tanımı kulağa daha doğru geliyor? İkincisi değil mi?

Evet, bu bağlamda akla ikinci olarak şu soru geliyor; peki satıcının hedefi ne olmalı? Tabi ki satış yapmak.. dediğinizi duyar gibiyim..  Eğer ikinci tanıma dayandırarak söylüyorsanız evet, doğru yanıt bu. Ama satışla ilgili yaptığımız ilk tanıma göre yanıt veriyorsanız, HAYIR.

Her satıcının tek bir hedefi olmalı, o da “müşterisini hedefine ulaştırmak”.

Çünkü bunu bir sebep-sonuç ilişkisi olarak görmemiz lazım. Aramızda güvene dayalı, uzun soluk bir bir ilişki kurulsun istiyorsak bu sonucu ortaya çıkaracak sebeplere odaklanmalıyız. Yani işe sonundan değil, başından başlamak gerekiyor. Hepimiz doğru nedenlerle yola çıktığımızdan emin olmalıyız. Çünkü bizim başarımız, müşterimizi ne oranda başarıya taşıdığımızla ölçülecek. Kazancımız da, müşterimize ne oranda kazandırdığımızla…

Şu anki gerçeğinizi, yani hayatınızı kökten değiştirecek bir anlayışı benimsemeye hazır mısınız?

“Nöro Satış ve Liderlik Kampında” sizi bu köklü değişimi yaşamaya davet ediyorum…

Bu anlayış ve yaklaşım bir kurum kültürü haline gelmedikçe şirketlerin hedeflerine ulaşması çok zordur. Sizlere önerim satışı sadece satış ekibiniz için değil, tüm çalışanlarınız için olmazsa olmaz bir yatırım fırsatı olarak görmenizdir. Satışın felsefesini kurumunuzun her kademesine yayabilir ve bu potansiyeli ekonomik bir güce çevirebilirsiniz. Size bu “zihinsel kodlama” kısmında NÖRO SATIŞ eğitimimle yardımcı olabilirim. Bunun için beni hemen arayabilirsiniz.

Shakespeare in de dediği gibi: En güzel rüyadan daha güzeldir uyanmak. Siz de artık uyanın ve hayalinizdeki geleceği inşa etmeye başlayın…

“İş Hayatında Performansı Arttırmanın Yolları” konusunda hazırladığım bu videoyu yararlı bulduysanız siz de kendi bağlantılarınızla paylaşabilirsiniz.

SALESOLOGY Training Program / Nöro Satış Eğitimi ile Satış Hedeflerinizi nasıl aşacağınızı öğrenebilir, maddi ve manevi anlamda daha tatminkar bir hayat yaşayabilirsiniz.

İlginiz ve güveniniz için teşekkür ederim.

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

    Bir Cevap Yazın