skip to Main Content
Business Networking Konusunda Doğru Olduğu Düşünülen “5 Büyük Yanlış”

Business Networking Konusunda Doğru Olduğu Düşünülen “5 Büyük Yanlış”

Business Networking Konusunda Doğru Olduğu Düşünülen “5 Büyük Yanlış”

Business Networking sırasında ne yaptığımız kadar “ne yapmamamız gerektiğini bilmek” de çok önemlidir. Bu yazımda başarılı Networkerların sergilememesi gereken 5 özelliği sizlerle paylaşıyorum.

Yazıyla ilgili size bir ipucu vereyim. Bu özellikler genel kanı itibarıyla başarılı networkerlarda olması gerektiğini düşündüğümüz şeyler.. Mesela, dışa dönük bir karaktere sahip olmak networking yaparken avantaj yaratır mı? Evet mi?.. Ama sonuçlar tam tersini söylüyor..!

5 Önemsiz Özellik…

1 – Korkusuz olmak

Her ortama, her gruba fütursuzca dalabilen insanlar bu gruba giriyor. Yani başını, sonunu düşünmeden konuşan ve hareket edenler..

2 – Satış yapmaya çalışmak

Birçok insan Networking de başarıyı, kısa zamanda birçok kişiyle tanışmak, sunum yapmak ve kartvizit toplamak olarak nitelendiriyorlar. Oysa birçoğumuz için bu tür ortamları en çekilmez kılan ve uzak durmamıza neden olan şeylerin başında bu yaklaşım geliyor. Özetle, bu alanları yeni insanlar tanımak ve derinliği olan ilişkiler kurmak için bir fırsat olarak görmek lazım.

3 – Kendi reklamını yapmak

Sürekli kendinden, işinden ve özel hayatından bahseden biri ile ne kadar zaman geçirmek istersiniz? Dengeyi gözetmek çok önemli.. Hatta bana sorarsanız büyük payı diğerine bırakmak lazım.. Diğerinden gelen sıkılma sinyallerini de kaçırmamak lazım..

4 -Doğrudan sonuca ulaşmak

İş hayatında bu özellik “değerli” görünebilir ancak ilişkiler bir “iş süreci” değildir. Yani, her seferinde aynı girdilerle aynı çıktıları alamayabilirsiniz. Bu özelliği ısrarla sürdürmek bizi diğerlerinin gözünde “zorlayıcı bir karakter” olarak (pushy) görünmemize neden olabilir. Mesela, bu görüşme nereye gidiyor? Ticari bir ilişkiye nasıl döner? Ne gibi taahhütler alabilirim? Çalışmaya nereden başlayalım?.. Yani, karşımızdakini aklımızdaki sonuca doğru yönlendirme ve orada tutma çabası olarak görülebilir.

5- Sosyal medya bağımlılığı

Her şeyin online yapılabileceğini düşünenler.. Linkedin, Facebook, Instagram gibi.. Bu hesaplarımızda binlerce insan var.. Peki, Linkedin hesabımızdan telefonla kimi arayıp merhaba diyebiliyoruz, kimleri bir etkinliğe davet edebiliyoruz, kimlerden bir yönlendirmede bulunmasını isteyebiliyoruz? Böyle kaç kişi sayabilirsiniz..? O yüzden, online da olmak elzem olmakla birlikte, ilişkilerin kurulduğu gerçek yerler “yüz yüze” görüşülebilen yerlerdir. Ne kadar çok duyu işin içine girerse kurulan bağlar o kadar güçlü oluyor.

Sonuç olarak, yukarıdakiler bizi “itici” biri haline getiriyor. Özellikle de Network Marketing çalışmaları sırasında. Peki, “çekici” biri olmak için ne yapmalıyız?

İnsanoğlu bencildir. Her koşulda şunu sorar “burada benim için ne var?”. Hepimiz aynı işleyişe sahip olduğumuz için insanlara “ben senden ne alabilirim?” i sormak boşunadır. Onun yerine, “ben sana ne verebilirim?” i sormalıyız.. Çünkü diğerinin konfor alanında var olmak istiyorsa ona “aradığı şeyi bulmasında” yardımcı olabileceğimizi göstermemiz lazım. Yani bizi bir ödül olarak görmesini sağlamalıyız. Bunun da ilk adımı içten gelen bir merak ve ilgidir..

Bu konuda daha derin bilgiye ulaşmak için “Business Networking – Profesyonel İş Ağı Geliştirme” programını inceleyebilirsiniz..

Güveniniz ve takibiniz için teşekkür ederim.

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar

FANUC Robotics Türkiye

Kendi konusunda dünyadaki lider firmalardan biri olmak bizi her anlamda mükemmelliğe teşvik ediyor. Gerek sunduğumuz ürün ve hizmetler anlamında, gerekse müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiler anlamında. Bu prensiple hareket ederek sektördeki pozitif algımızı güçlendirecek ve bunu ekonomik olarak kazanca dönüştürecek bir eğitim yatırımına gittik. Bu süreçte Academy Neuro çözüm ortağımız oldu. Mert AYDINER ile özellikle Satış, Müzakere ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çalışmalar yaptık. Yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunu bize hep kanıtlayan Academy Neuro ya teşekkür ediyoruz. Sadettin DALGIÇ / FANUC Robotics Türkiye Servis Müdürü

TEKKART Bilişim

Tekkart ailesi olarak Global bir sadakat kartı projesini hayata geçirdik. Binlerce üyeden oluşan saha ekiplerimizin doğru şekilde yönetilebilmesi adına Academy Neuro (Mert AYDINER) ile çalışmaya karar verdik. Kendileriyle hedeflerimize ulaşabilmek için Lider Ekiplerin tesisi, eğitilmesi ve saha ile iletişiminin güçlendirilmesi hususlarında değerli çalışmalar yaptık. “Pazarlama, satış, müzakere, liderlik ve iletişim” konularında aldığımız eğitimlerin ve koçlukların bilimsel temelde (nöro-bilim) işlenmesi de bilgilerin tarafımızca güvenle kullanılmasını teşvik etti. Bu çalışmaların artı sonuçlarını hem çıplak gözle hem de rakamlarla ortaya koymamızı sağlayan Mert AYDINER’e emekleri için teşekkür ediyoruz. Kubilay ÇİL / TEKKART Türkiye Genel Müdürü

LELY Agriculture Center

Global bir şirket olarak Türkiye pazarında güçlenmek ve sarsılmaz bir konumda olmak üzere eğitim yatırımlarına çok önem veriyoruz. Özellikle bayilerimizin kurumsal anlayışımızı ve iş yapış şeklimizi müşterilerimize yansıtması bizim için çok önemli. Ekibimizi bu yönde geliştirmek adına Academy Neuro ile bir işbirliği yaptık. Kurucuları Mert AYDINER ile özellikle Satış, Pazarlama, Müzakere ve Sunum becerileri üzerine bir seri eğitim gerçekleştirdik. Bu yatırımın sonuçlarını çıplak gözle bile görüyor olmak bizleri çok memnun etti. Kendilerine katkıları için çok teşekkür ederiz. Mehmet ERDOĞDU / LELY Türkiye, Ülke Satış Direktörü

ERA Gayrimenkul Türkiye

Gayrimenkul sektöründe oldukça zorlayıcı rekabet koşullarında mücadele ediyoruz. Bu nedenle sürekli olarak satışlarımızı arttıracak yeni yöntemlerin arayışı içindeyiz. Bu konuda Academy Neuro (Mert AYDINER) çalışarak hem elimizi güçlendiren yeni bilgiler ve pratikler kazandık hem de müşterilerimizle sürekliliği olan ilişkiler kurmayı başardık. Şirketimizin pazardaki algısına da olumlu yönde katkıda bulunan Mert AYDINER e teşekkür ediyoruz. Özhan ATALAY / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

ZWILLING J.A. Henckels Türkiye

Zwilling J.A. Henckels yönetim ekibi olarak Mert AYDINER ile Liderlik ve İletişim konularında çalışma fırsatımız oldu. Şirket içinde bütünlüğü ve uyumu ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çalışmaydı. Bu yatırımın amacına ulaştığını ve etkisinin kısa sürede iş sonuçlarına yansıdığını gördük. Nöro-psikoloji temelinde kazandığımız pratiklerin özellikle pazarlama ve satış fonksiyonlarının da işlerliğini arttırdığına şahit olduk. Paylaştıkları kıymetli bilgiler ve yaşattıkları bu özel deneyimden dolayı Academy Neuro ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Back To Top