Kararları Üzerinde Söz Sahibi Olduğun Tek Bir Kişi Var O da Sensin

Kararları Üzerinde Söz Sahibi Olduğun Tek Bir Kişi Var, O da Sensin

Satışı herkese sevdirmek üzere Kreatif Satış (Nöro Satış) anlayışını yaymayı bir misyon edindim. Bu süreçte, satıcılarda değiştirmeye çalıştığım “hatalı” yerleşik algıların başında da “müşteri adına karar verme” alışkanlığı geliyor. Çünkü merkeze satıcıyı koyan bu geleneksel/egoist satış anlayışı beraberinde “baskıcı, dayatmacı ve manipülatif” yaklaşımı da getiriyor. Bu durum insanları çok rahatsız ediyor ve hep bir kaçış yolu aramaya zorluyor.
..
O zaman neden özünde diğerine (müşteriye) ait olan bu yetkiyi ısrarla ve bilinçsizce kontrol etmeye ve/veya manipüle etmeye çalışıyoruz..? Neden sahip olmadığımız şeyler üzerinde tasarrufta bulunmaya kalkıyoruz..? Bu gücü, cesareti ve yetkiyi kimden alıyoruz..?
..
Bir düşünün; Kim istemediği bir şeyi kabule zorlanmak ister? Kim elinden seçme özgürlüğünün alınmasını ister? Kim bir başkasının, kendi isteği ve bilgisi dışında, onun adına karar vermesini ister? Kim karar verme noktasında kontrolü diğerine bırakmak ister? Tüm bu soruların yanıtı; Hiç kimse..!
..
Öyle ise şunu hep hatırda tutalım; “Bizim işimiz, müşterinin ne istediğini anlamak ve en doğru kararı verebilmesi için uygun zemini hazırlamaktır. Bunun için de alternatif çözümler üretmek ve nihai takdirini müşteriye bırakmaktır.”
Ref: Nöro Satış “Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü” kitabım.

Mert AYDINER
Liderlik ve Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın