Kadın Liderleri Sahnede Çekici Kılan 3 Jest

Kadın Liderleri Sahnede Çekici Kılan 3 Jest

Bir topluluk karşısında konuşmadan hemen önce aklınız genelde neyle meşgul oluyor?

Nasıl göründüğünüzle mi, heyecanınızı nasıl bastıracağınızla mı yoksa mesajınızı dinleyenlere nasıl ulaştıracağınızla mı?

Bizler düşünceden ibaretiz. Aynadaki görüntümüz de bu düşüncelerin bir yansıması. O yüzden bizi izleyenler de bu görüntüye değil, onu ortaya çıkaran düşüncelere ulaşmak isterler. Bu bakış açısını benimsediğimizde bedenimizin sadece bir araç olduğunu görürüz. Düşüncelerimizi dile getiren bir vasıta. Yine de bazen heyecanımıza yenik düşüp fikirlerimiz yerine, onu parlatmaya çalışırız. Ancak bu çaba dinleyenlerin gözünden hiç kaçmaz.

Bu benmerkezci yaklaşım sözlerimizin etkisini zayıflattığı gibi dinleyenlerle bağ kurmamızı da engeller. Biz nasıl göründüğümüzle ilgilenirken hem mesajımız hem de dinleyenler kaybolur gider. Peki, amacımız bu muydu? Hayır, tek istediğimiz mesajımızı onlara ulaştırmaktı. Eğer gerçekten amacımız buysa dikkatimiz kendimizde değil, dinleyiciler üzerinde olmalı. İfadelerimizi güçlendirmek için de sesimiz, sözlerimiz ve beden dilimiz arasındaki bütünlüğü ve uyumu korumalıyız.

Peki, özgüvenle ve güçlü ifadelerle mesajımızı nasıl iletebiliriz? Gelin bunu dünyadaki lider kadınlardan örneklerle görelim.

Unutmayın; bir ilişkide en önemli şey söylenmeyenleri duymaktır. Siz de sunum becerilerinizi geliştirmek ve iz bırakan konuşmalar yapmak istiyorsanız neuroscience temelinde hazırladığım, topluluk önünde konuşmanıza ve insanları etkilemenize yardımcı olacak “SAHNEDE USTALIK” programıma katılabilirsiniz.

“Topluluk önünde konuşma ve ikna” konusunda hazırladığım bu videoyu yararlı bulduysanız kendi bağlantılarınızla da paylaşabilirsiniz.

İlginiz ve güveniniz için teşekkür ederim.

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

    Bir Cevap Yazın