skip to Main Content

Hedeflerimize ulaşmak için beynimizi nasıl kullanmalıyız?

Hedeflerimize ulaşmak için beynimizi nasıl kullanmalıyız?

Hedef Belirlemenin Önemi…

Unutmayın, göremediğiniz bir hedefi vuramazsınız..

Değerler belirli bir sonuca ulaşmak için izlenecek yol konusunda bilinçaltında taşıdığımız inançlardır. Hedeflerimizi de anlamlı kılan, onların arkasından bizi hiç yorulmadan koşturan değerlerimizdir. Değerlerimizi aldığımız kararlarla ve davranışlarımızla dünyaya yansıtırız. Benzer şekilde kurumlar da bu değerlerini kurum kültürünün bir uzantısı olarak ilişki tarzlarına ve iş yapma şekillerine yansıtırlar. Kendi için bütünlüğü olanlar da ya göründükleri gibidirler ya da oldukları gibi görünürler. Güven telkin eden anlayış da budur.

Değerler kararlarımıza ve davranışlarımıza yön verir.

İnançlarımızı ve dolayısıyla değerlerimizi değiştirdiğimiz zaman, kararlarımız ve davranışlarımız da değişir. Bir adım ötesinde, kolektif bilincin de etkisiyle, belirli sayıda kişinin inanç ve değerlerinde aynı yönde bir değişiklik olması, içinde bulunduğumuz topluluğun da davranışlarını değiştirir. Kurum kültürü dediğimiz kavram da bu noktada şekillenmeye başlar.

Benimsenen değerler etrafında bir kurum kültürü oluşturmak bir orkestra yönetmeye benzer. Bir orkestra şefi olarak amacımız, tüm müzisyenlerin kendi potansiyelinin en üst noktasına ulaşabilmelerini, en zorlu eserleri en etkileyici biçimde çalabilmelerini ve izleyenlerin keyif almasını sağlamaktır. Bunu elbette ki çalışarak başarabiliriz ancak amaç sadece kişiyi daha çok çalıştırmak değil, onu kendi idealine ve potansiyeline ulaşmasını sağlamak olmalı.

Bu örnekteki potansiyele ulaşma halini iş hayatına da adapte edebiliriz. Hiç şüphe yok ki, şirketlerin kendi potansiyellerini ortaya koyabilmeleri, kendi potansiyelini fark etmiş ve performansa dönüştürebilmiş çalışanlarla mümkündür. Çünkü şirketlerin iş sonuçları ile çalışan özelinde ve kurum içinde geçerli olan değerler arasında kuvvetli bir ilişki bulunur. Burada sonuçları sadece şirketin kazancı ile sınırlandıramayız. Çünkü bu yolculuk sahip olduğumuz yetenekleri kullanabildiğimiz ve çabamızın değer gördüğü oranda anlamlı hale geliyor. Kişinin kendi üretkenliğini bu şekilde deneyimlemesinin hem iş tatminine, hem hayattan aldığı doyuma hem de mutluluğuna katkı sağladığını görüyoruz.

Siz de kurum olarak yöneticilerinizde ve çalışanlarınızda arzulanan bu davranış değişikliğini görmek ve bunu bir kurum kültürü haline getirmek istiyorsanız bizi hemen arayabilirsiniz. Modüler bazda tasarladığımız “Nöro Liderlik ve Nöro Koçluk” programımızı (eğitim, workshop ve koçluk temelinde) kurumunuzun ihtiyaçları doğrultusunda beraber şekillendirebilir ve belirlenen vizyon doğrultusunda çalışanlarınızın kişisel ve mesleki gelişimlerine süreklilik kazandırabiliriz.

“Nöro Liderlik ve Hedef Belirleme” konusunda hazırladığım bu videoyu yararlı bulduysanız siz de kendi bağlantılarınızla paylaşabilirsiniz.

SALESOLOGY Training Program / Nöro Satış Eğitimi ile Satış Hedeflerinizi nasıl aşacağınızı öğrenebilir, maddi ve manevi anlamda daha tatminkar bir hayat yaşayabilirsiniz.

İlginiz ve güveniniz için teşekkür ederim.

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

This Post Has 2 Comments
  1. Merhaba hocam 4 ay önce aldığım kitabınıza yeni başlama fırsatı bulabildim bugün. Yazım diliniz çok akıcı çok güzel size bir sorum olacak her konu sonunda karekodlar var bunları okuttuğumda sitenizdeki ilgili yazıya gidiyor yazılara bakıyorum arada farklar var çok merak ediyorum bunu ne amaçla yaptınız ?

    1. Merhaba Burak, ilgin, güvenin ve takibin için teşekkür ederim. İçerik ve mesaj kesinlikle aynı. Çünkü her şeyi bir özgün bir felsefe etrafında kurguladım. Sadece aynı konuları farklı dille (cümlelerle) anlattığım yerler göreceksin. Sebebi de herkesin farklı bir dilde iletişim kuruyor olması. Ben de bu felsefeyi her defasında farklı dillerde anlatmaya devam edeceğim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar

FANUC Robotics Türkiye

Kendi konusunda dünyadaki lider firmalardan biri olmak bizi her anlamda mükemmelliğe teşvik ediyor. Gerek sunduğumuz ürün ve hizmetler anlamında, gerekse müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiler anlamında. Bu prensiple hareket ederek sektördeki pozitif algımızı güçlendirecek ve bunu ekonomik olarak kazanca dönüştürecek bir eğitim yatırımına gittik. Bu süreçte Academy Neuro çözüm ortağımız oldu. Mert AYDINER ile özellikle Satış, Müzakere ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çalışmalar yaptık. Yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunu bize hep kanıtlayan Academy Neuro ya teşekkür ediyoruz. Sadettin DALGIÇ / FANUC Robotics Türkiye Servis Müdürü

TEKKART Bilişim

Tekkart ailesi olarak Global bir sadakat kartı projesini hayata geçirdik. Binlerce üyeden oluşan saha ekiplerimizin doğru şekilde yönetilebilmesi adına Academy Neuro (Mert AYDINER) ile çalışmaya karar verdik. Kendileriyle hedeflerimize ulaşabilmek için Lider Ekiplerin tesisi, eğitilmesi ve saha ile iletişiminin güçlendirilmesi hususlarında değerli çalışmalar yaptık. “Pazarlama, satış, müzakere, liderlik ve iletişim” konularında aldığımız eğitimlerin ve koçlukların bilimsel temelde (nöro-bilim) işlenmesi de bilgilerin tarafımızca güvenle kullanılmasını teşvik etti. Bu çalışmaların artı sonuçlarını hem çıplak gözle hem de rakamlarla ortaya koymamızı sağlayan Mert AYDINER’e emekleri için teşekkür ediyoruz. Kubilay ÇİL / TEKKART Türkiye Genel Müdürü

LELY Agriculture Center

Global bir şirket olarak Türkiye pazarında güçlenmek ve sarsılmaz bir konumda olmak üzere eğitim yatırımlarına çok önem veriyoruz. Özellikle bayilerimizin kurumsal anlayışımızı ve iş yapış şeklimizi müşterilerimize yansıtması bizim için çok önemli. Ekibimizi bu yönde geliştirmek adına Academy Neuro ile bir işbirliği yaptık. Kurucuları Mert AYDINER ile özellikle Satış, Pazarlama, Müzakere ve Sunum becerileri üzerine bir seri eğitim gerçekleştirdik. Bu yatırımın sonuçlarını çıplak gözle bile görüyor olmak bizleri çok memnun etti. Kendilerine katkıları için çok teşekkür ederiz. Mehmet ERDOĞDU / LELY Türkiye, Ülke Satış Direktörü

ERA Gayrimenkul Türkiye

Gayrimenkul sektöründe oldukça zorlayıcı rekabet koşullarında mücadele ediyoruz. Bu nedenle sürekli olarak satışlarımızı arttıracak yeni yöntemlerin arayışı içindeyiz. Bu konuda Academy Neuro (Mert AYDINER) çalışarak hem elimizi güçlendiren yeni bilgiler ve pratikler kazandık hem de müşterilerimizle sürekliliği olan ilişkiler kurmayı başardık. Şirketimizin pazardaki algısına da olumlu yönde katkıda bulunan Mert AYDINER e teşekkür ediyoruz. Özhan ATALAY / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

ZWILLING J.A. Henckels Türkiye

Zwilling J.A. Henckels yönetim ekibi olarak Mert AYDINER ile Liderlik ve İletişim konularında çalışma fırsatımız oldu. Şirket içinde bütünlüğü ve uyumu ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çalışmaydı. Bu yatırımın amacına ulaştığını ve etkisinin kısa sürede iş sonuçlarına yansıdığını gördük. Nöro-psikoloji temelinde kazandığımız pratiklerin özellikle pazarlama ve satış fonksiyonlarının da işlerliğini arttırdığına şahit olduk. Paylaştıkları kıymetli bilgiler ve yaşattıkları bu özel deneyimden dolayı Academy Neuro ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Back To Top