Hakkını Vermediğin Şeyler İçin Talep Hakkın da Doğmaz

Hakkını Vermediğin Şeyler İçin Talep Hakkın da Doğmaz..!

Takdir edersiniz ki hepimiz sadece değer verdiğimiz şeyleri yüceltiriz. Kutsal bir kitap gibi onu rafta en üste koyarız, el üstünde tutarız. Gözümüzün önünde ve dilimizde hep o olur. Bizim için ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu, bize ne kadar değer ifade ettiğini her fırsatta dile getiririz. Bu bağlamda, eğer diğerini takdir etmiyorsak, bu onun bizim gözümüzde bir değer taşımadığı anlamına gelir. Bu takdiri bazen sözlerle olmasa da davranışlarımızla ona hissettiriyor olabiliriz ama bu sadece dilde kalıyor ve davranışlarımıza yansımıyorsa işte o zaman hiç bir anlam ifade etmez.
..
Gerçek şu ki, insanlar onları önemsediğimizi görene kadar bizi önemsemezler. Aynı prensip sahip olduğumuz her şey için geçerlidir. Sağlığımız, ilişkilerimiz, kariyerimiz, kazancımız, çevremiz. Eğer bunları takdir ettiğimizi “hakkını vererek” göstermezsek elimizdeki bu değerleri zamanla kaybetmeye başlarız. Örneğin konu sağlıksa, Sağlıklı olmak için beslenmemize, uykumuza, spora, strese dikkat etmeliyiz. Bunları yapmadan sağlıklı olmayı beklemeyeceğimiz gibi varlıklı olmak için de birilerinin bizi zengin etmesini beklememeliyiz. Öncelikle bizim bunu hak edecek girişimlerde bulunmamız lazım. Yani bu beklentimize karşılık gelen bir değer (hizmet) üretmemiz lazım. Çünkü bizim başarımız diğerlerini hedeflerine ne oranda ulaştırdığımızla, kazancımız da onlara ne oranda kazandırdığımızla ölçülecek. Eğer sürekli yeni referanslar alıyor ve banka hesabınız katlanarak büyüyorsa, bu durum yaptığınız şeyin takdir edildiğinin de net bir göstergesidir.
..
Peki, ya siz, hayatta nelerin hakkını veremediğinizi düşünüyorsunuz?
..
Bu sorunun yanıtını bulmak için önce hayatınızda “memnun olmadığınız” alanları düşünmeli, sonra da bunu düzeltmek için hangi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğine karar vermelisiniz.

Mert AYDINER
Varlık ve Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın