skip to Main Content
Etkili Sunumlar Yapmak İçin Kazanmanız Gereken “En Kritik Beceri”

Etkili Sunumlar Yapmak İçin Kazanmanız Gereken “En Kritik Beceri”

GÖREN GÖZLERİMİZ DEĞİL, BEYNİMİZDİR!

İnsanlar gözleriyle değil, beyinleriyle görürler. Beynimiz de beklentiler doğrultusunda çalışır. Yani kişileri ve olayları olduğu gibi değil de “olmasını istediğimiz veya olmasından korktuğumuz” hali ile görmeye meyilliyizdir. Her durum için bir ön yargımız ve beklentimiz vardır. Karşılaştığımız her uyaranı da bu doğrultuda kendi algı filtremizden geçirerek tanımlarız. Bu eğilimin en tehlikeli tarafı ise karşılaşma öncesi zihnimizde bir varsayımda bulunup bunu gerçekmiş gibi kabul etmemiz ve bu konudaki yargımızı haklı çıkaracak bir tutum sergilememizdir. Oysa görüntü yanıltıcı olabilir, ki genelde öyledir. Gördüğümüzü zannettiğimiz şey aslında “o şey” olmayabilir..

Bu bilginin ışığında, insanların bizi ancak “sustuğumuz” zaman dinlemeye başladıklarını söyleyebiliriz. Çünkü beynimizin görmeyi ve duymayı beklediği şeyle, gerçekten söylenen şey arasındaki farkı anlayabilmesi için belirli bir zamana ihtiyacı vardır. Beyinde bu bilgilerin filtrelenmesi ve işlenmesi zaman alır. Hayattan beklentilerimizin de gerçekleşmesinin zaman alması gibi. Çok ince bir espriyi ancak son vurgu yapıldıktan bir veya iki saniye sonra algılayabilmemiz bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Sürekli olarak konuşmak anlatılanların belirli bir süre sonra duyulmamasına sebep olabilir. Bu nedenle bizim için önemli olan yerlerde kısa bir duraksama yaptığımızda söylediklerimizin zihinsel filtrelerden süzülerek içselleştirilmesini sağlayabiliriz. Çünkü söylenen şeylerin anlaşılması farklı, kabul edilmesi, uygulamaya konulması ve sürdürülmesi farklı şeylerdir. Karşımızdakine söylediklerimizi sindirebilmesi ve eş zamanlı olarak ilerleyebilmemiz adına yeterli zamanı tanıdığımızdan emin olmalıyız. Amacımız ne kadar zeki ve bilgili olduğumuzu göstermek değil, onların da güvenini ve iş birliğini kazanarak aramızdaki bağı güçlendirmek olmalı ki gerçek anlamda insanlar üzerinde “etkili” biri olabilelim.

Ayrıca, sunumlarımız sırasında sergilediğimiz;

  • Baskıcı ve dayatmacı bir tutum,
  • Her şeyin en doğrusunu ben bilirim tavrı,
  • İnsanları tehdit etmek,
  • Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemek ve
  • Yapmadıklarında da hesabını sormak insanlarla aramızdaki uyumu ortadan kaldırıyor.

Şunu hiç unutmayalım; evrende her etki kendine eşdeğer bir tepki doğurur. Bu yüzden hem iş hem de özel hayatımızda her zaman olumlu, mütevazı ve destekleyici bir tavır takınmalıyız. Uyumu ve dengeyi korumaya yönelik davranışlar geliştirmeliyiz. Çünkü insanları bize yaklaştıracak tek anlayış budur.

Sizler için hazırladığım “MESAJ SİZSİNİZ – İZ BIRAKAN SUNUMLAR” eğitiminde, kendinize sürekli olarak sorduğunuz, “özgüvenimi nasıl yükseltebilirim, sahne korkumu nasıl yenebilirim, dinleyenlerin ilgisini nasıl canlı tutabilirim ve mesajlarımı nasıl hatırlanabilir tarzda verebilirim” gibi sorulara yanıt bulacaksınız. Nörobilim, psikoloji ve iş hayatının dinamikleri esas alınarak hazırlanan “Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi” insanlar üzerinde pozitif ve kalıcı bir etki bırakmak için en önemli silahınız olacak.

Şimdi, ister bir kişi isterse bin kişi olsun, aynı olgunluk ve özgüvenle sunum yapmaya hazır mısınız?

Mert AYDINER
Liderlik & Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar
www.mertaydiner.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar

FANUC Robotics Türkiye

Kendi konusunda dünyadaki lider firmalardan biri olmak bizi her anlamda mükemmelliğe teşvik ediyor. Gerek sunduğumuz ürün ve hizmetler anlamında, gerekse müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiler anlamında. Bu prensiple hareket ederek sektördeki pozitif algımızı güçlendirecek ve bunu ekonomik olarak kazanca dönüştürecek bir eğitim yatırımına gittik. Bu süreçte Academy Neuro çözüm ortağımız oldu. Mert AYDINER ile özellikle Satış, Müzakere ve Müşteri İlişkileri Yönetimi konularında çalışmalar yaptık. Yaptığımız seçimin ne kadar doğru olduğunu bize hep kanıtlayan Academy Neuro ya teşekkür ediyoruz. Sadettin DALGIÇ / FANUC Robotics Türkiye Servis Müdürü

TEKKART Bilişim

Tekkart ailesi olarak Global bir sadakat kartı projesini hayata geçirdik. Binlerce üyeden oluşan saha ekiplerimizin doğru şekilde yönetilebilmesi adına Academy Neuro (Mert AYDINER) ile çalışmaya karar verdik. Kendileriyle hedeflerimize ulaşabilmek için Lider Ekiplerin tesisi, eğitilmesi ve saha ile iletişiminin güçlendirilmesi hususlarında değerli çalışmalar yaptık. “Pazarlama, satış, müzakere, liderlik ve iletişim” konularında aldığımız eğitimlerin ve koçlukların bilimsel temelde (nöro-bilim) işlenmesi de bilgilerin tarafımızca güvenle kullanılmasını teşvik etti. Bu çalışmaların artı sonuçlarını hem çıplak gözle hem de rakamlarla ortaya koymamızı sağlayan Mert AYDINER’e emekleri için teşekkür ediyoruz. Kubilay ÇİL / TEKKART Türkiye Genel Müdürü

LELY Agriculture Center

Global bir şirket olarak Türkiye pazarında güçlenmek ve sarsılmaz bir konumda olmak üzere eğitim yatırımlarına çok önem veriyoruz. Özellikle bayilerimizin kurumsal anlayışımızı ve iş yapış şeklimizi müşterilerimize yansıtması bizim için çok önemli. Ekibimizi bu yönde geliştirmek adına Academy Neuro ile bir işbirliği yaptık. Kurucuları Mert AYDINER ile özellikle Satış, Pazarlama, Müzakere ve Sunum becerileri üzerine bir seri eğitim gerçekleştirdik. Bu yatırımın sonuçlarını çıplak gözle bile görüyor olmak bizleri çok memnun etti. Kendilerine katkıları için çok teşekkür ederiz. Mehmet ERDOĞDU / LELY Türkiye, Ülke Satış Direktörü

ERA Gayrimenkul Türkiye

Gayrimenkul sektöründe oldukça zorlayıcı rekabet koşullarında mücadele ediyoruz. Bu nedenle sürekli olarak satışlarımızı arttıracak yeni yöntemlerin arayışı içindeyiz. Bu konuda Academy Neuro (Mert AYDINER) çalışarak hem elimizi güçlendiren yeni bilgiler ve pratikler kazandık hem de müşterilerimizle sürekliliği olan ilişkiler kurmayı başardık. Şirketimizin pazardaki algısına da olumlu yönde katkıda bulunan Mert AYDINER e teşekkür ediyoruz. Özhan ATALAY / ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü

ZWILLING J.A. Henckels Türkiye

Zwilling J.A. Henckels yönetim ekibi olarak Mert AYDINER ile Liderlik ve İletişim konularında çalışma fırsatımız oldu. Şirket içinde bütünlüğü ve uyumu ortaya çıkarmayı hedefleyen bir çalışmaydı. Bu yatırımın amacına ulaştığını ve etkisinin kısa sürede iş sonuçlarına yansıdığını gördük. Nöro-psikoloji temelinde kazandığımız pratiklerin özellikle pazarlama ve satış fonksiyonlarının da işlerliğini arttırdığına şahit olduk. Paylaştıkları kıymetli bilgiler ve yaşattıkları bu özel deneyimden dolayı Academy Neuro ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Back To Top