EN GÜÇLÜ MOTİVASYON MEMNUNİYETSİZLİKTİR

EN GÜÇLÜ MOTİVASYON “MEMNUNİYETSİZLİKTİR”

Bazı insanlar değişime oldukça fazla direnç gösterirler. Ne kendileri değişirler, ne de içinde bulundukları koşulları değiştirmek için gönüllü olurlar. Bu çok doğaldır çünkü bilindik olan her zaman daha güvenlidir. Takdir edersiniz ki her değişiklik bilinmeyene bir yolculuktur ve beraberinde büyük bir risk ve sorumluluk taşır.
..
Eğer bir kişi kendinden ve sahip olduklarından daha fazlasını istemiyorsa, yani onu harekete geçirecek bir “memnuniyetsizlik” yaşamıyorsa gelişmesi de imkânsızdır. Çünkü ya geçmişte yaşarız ya da geleceği bugünden yaşarız. Eğer ileriye dönük bir hedefimiz yoksa geçmişin kayıtlarında yaşarız. Konfor alanında olduğumuz için bu bize iyi hissettirir ve iyi hissettikçe de bu durumu haklı çıkaracak düşünceler üretiriz. Bu düşünceler yeniden aynı duyguları tetikler ve seçimlerimize olan inancımızı güçlendirir.
..
Bu sarmaldan kurtulmanın tek yolu, her şeyden önce ne istediğimize kesin olarak karar vermektir. Aynı zamanda istediğimiz bu şeyin mevcuttan daha büyük olması ve bizi geliştirmek üzere konfor alanımızın dışında olması gerekir ki ona ulaşmak için esneyebilelim. Sonrasında da istediğimiz şeye ulaşmanın bize yaşatacağı duyguyu hissetmeli ve bunun olacağına inanarak teslimiyet içinde çalışmalıyız.
..
Ve son olarak da, her durumda hepimiz için en hayırlı neticeyi alacağımızı bilerek hep şükretmeliyiz.

Mert AYDINER
Liderlik ve Satış Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın