Bu Dünyaya Geldiğine Değmeli

Bu Dünyaya Geldiğine Değmeli

Bayram. Benim için büyükleri ziyaret etmekten ve el öpmekten çok daha fazla anlam taşıyan bir gün. Çünkü sahip olduğumuz kişilikle ve yaşadığımız hayatla onları yeniden gururlandırdığımız bir gün.

Onların gözünde her zaman “mucize varlıklar” olarak görünebiliriz. Bizi her şeye layık görebilirler ve hatta sadece “varlığımız” bile onlar için yeterli olabilir. Bununla birlikte, içten içe de bize öğrettikleri “değerleri yaşadığımızdan” ve geldiğimiz yeri “hak ettiğimizden” emin olmak isterler. Çünkü ben de bir baba olarak çocuklarımdan bunu bekliyorum.

Kendime hep söylediğim bir şey var:  “Bu dünyaya geldiğine değmeli, derin bir iz bırakmalısın” diye. Annelerimiz ve babalarımız bizden, biz de çocuklarımızdan bunu bekliyoruz.

Onlara haklarını ödemek istiyorsak biz de kendimiz gibi bu gururu hak edecek çocuklar yetiştirmeliyiz. Bunu da sözde değil, özde yaşayarak göstermeliyiz.

Bu bağlamda, büyüklerimize verebileceğimiz en güzel Bayram hediyesinin “bu değerlere (saygı, sorumluluk, anlayış, hoşgörü, vefa, vicdan, emek, takdir, çaba, sabır, kararlılık, paylaşmak, şükür..) sahip çocuklar” yetiştirmek olduğuna inanıyorum.

Mert AYDINER
Liderlik ve Başarı Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın