Açık Bir Kaynak Ol

Açık Bir Kaynak Ol

Hem iş hayatında hem de özel yaşantımızda bizi olmak istediğimiz yere getirecek becerilerin başında iyi bir “iletişimci” olmak gelir. Peki, çevremizle iletişimde olmanın ön koşulu nedir? Yanıt; tabi ki öncelikle iletişim kuracak insanlar bulmak.
..
Şaka yapmıyorum, çok ciddiyim..! Kendinize hiç şu soruyu soruyor musunuz; “İnsanlar neden benimle konuşmak istesinler?” Takip eden soruda bunun yanıtını bulacaksınız.
..
Bulunduğunuz çevrede, hangi tip profil ile iletişimde olmak isterdiniz?
A- Vizyoner, hedeflerle çalışan, planlı ve disiplinli, zamanını-enerjisini-parasını bilinçli kullanan ve kendisini olmak istediği yere hazırlamak adına her daim yeni beceriler ve ilgi alanları geliştiren yenilikçi ve paylaşımcı bir kişilik.
B- Kendisini konfor alanına hapsetmiş, elindeki kaynakları ve pozisyonunu korumaya çalışan, kısır bir döngü içinde aynı söylemlerde ve eylemlerde bulunan tutucu ve egoist bir kişilik.
..
Eğer ben kesinlikle “A” profiliyim ve çevremdeki insanlara benimle olmaları için birçok sebep veriyorum diyorsanız, bunun sağlamasını yapmak üzere şu sorulara içtenlikle yanıt vermenizi istiyorum?
• Bu yıl, kendi uzmanlık/ilgi alanınızda kaç kitap okudunuz?
• Kendi zamanınız ve bütçenizle hangi eğitimlere (kişisel/mesleki) katıldınız?
• Çevrenizi genişletmek ve derinleştirmek adına hangi etkinliklere düzenli olarak katıldınız?
..
Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar ne kadar tatminkâr ise çevrenizde sizinle iletişimde olmak isteyen insan sayısı da o kadar fazla olacaktır. Çünkü kendimizi açık bir kaynak haline getirdiğimiz zaman insanlar bu kaynaktan beslenmek üzere bize doğru kendiliğinden çekilirler. Ancak şurası da muhakkak ki, bizde olmayanı başkasına veremeyiz. Buna göre, insanlara ihtiyaç duydukları şeyleri vererek bir “insan mıknatısına” dönüşmek istiyorsak kendimize hayat boyu yatırım yapmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

Mert AYDINER,
Liderlik ve Satış Koçu, Konuşmacı ve Yazar

    Bir Cevap Yazın